Teen-age

Teen-age
Jak lze toto období vnímat, a co nám ukazuje a přináší?
Článek je můj osobní pohled na důležité a převratné období jako je dospívání neboli puberta. Úzce se dotýká a vychází z mé milované práce s teenagerským věkem, která spočívá v otvírání myšlení a osobního potenciálu jedince v tomto přechodovém období.

 

Rozpor, který dospívající na vnitřní úrovni prožívá, je často obrovský. Vše je spojeno s fyzickou a fyziologickou přeměnou.
Je to koktejl namíchané směsice: změna tělesných proporcí, nárůst svalů, přibývání tukové hmoty, růst ochlupení, zvýšená potivost, změna pachu, mutace hlasu, první menstruace, poluce.
Změny, které ve většině jedinců vyvolává pocity zmatku, nejistoty a méněcennosti. Do toho všeho neustálé myšlenkové pochody a porovnávání, zda je to normální.
Potřebují čas, podporu rodiny a blízkých přátel, aby se se změnami vyrovnali a přijali. Často se však setkávají s komentáři od svých nejbližších, s posměchem od svých vrstevníků, kteří se snaží vytáhnout jejich nedostatky, aby zakryli své vlastní pochyby…
Samozřejmě dá se namítnout, že dnešní doba je jiná, než jsme zažili my rodiče, je benevolentnější, informace jsou dostupné mrknutím oka. Souhlasím s tím, že informací je dost, možná i přebytek, často jsou protichůdné…jenže jen samotné informace neřeší, jak se daný jedinec cítí, co doopravdy prožívá a co si o tom všem má myslet.
Zkusme se na pubertu dívat takto PROSÍM:
Dospívání je velice citlivé období plné změn, zvratů, smíšených pocitů, hledání své osobnosti, svého opravdového JÁ. Je to čas, kdy dospívající přirozeně hodnotí, zda to, co přijal od rodičů, je to, co chce žít. A další velký otazník a dilema je, jak se od očekávání rodičů oprostit a jít svou vlastní cestou!
Buďme pro ně oporou, tím kdo, ustojí jejich názory, dodá jim vnitřní jistotu a svobodně je vypustí do toho velikého světa.

Základním stavebním kamenem každého vztahu je ten rodičovský.

Ovlivňuje nás celý život, i když už kráčíme sami.

Teen-age